top of page

14th Last Sunday

30. aug.
2 min læsning

Søndag d. 30. august 2026 var dagen, hvor vi genoptog vores traditionsrige juniorturnering - Last Sunday - og det blev en god dag!

Efter en kortere pause kunne vi åbne dørene igen, denne gang i nye omgivelser, Kildeskovshallen i Gentofte. En fantastisk arkitekttegnet bygning, der løfter skakspillet til nye højder. Og så er der svømmehal så man kan vælge at starte dagen med en dukkert, hvis man er frisk.


Knapt 30 børn havde med kort varsel valgt at bruge deres søndag på at være med i skakturneringen og tak for det, for så bliver det et godt arrangement! Mange kender efterhånden hinanden rigtig godt. Skak skaber jo bekendtskaber, der kan gå hen og blive til venskaber for livet. Det sker jo ikke, hvis man sidder hjemme foran skærmen - men kommer man ud og deltager i turneringer med andre børn er der rig mulighed for at skabe en ny relation. Vinderen i Gruppe 1 kan vi lige nævne. Hanesh Ravikumar fra Køge med 7 ud af 7 points. Og det er så 4. gang, at Hanesh stryger til tops og snupper guldet med hjem! Nævnes skal også Næstved, der med Andreas Skytte Hagen og hans familie, Frida, Julian og Vilje mfl. trolig tropper op i Gentofte så at sige hver gang. Og ikke nok med det; Andreas arbejder også hårdt hver gang for at andre børn fra Næstved kan komme til Gentofte og spille skakturnering. Og det lykkes så flot! I hver turnering er Næstved altid den klub, der har næstflest deltagere med... lige efter Gentofte selv, hvilket jo er meget naturligt. Også tak til Anders og personalet i Cafeen i Kildeskovshallen, der sponsorerede kaffe til alle de voksne hele dagen - helt gratis! Meget flot! Om 28 dage må vi på den igen, med 15th Last Sunday i samme rammer. Det kan man kun se frem til. :-)


 
 
 

Kommentarer


Gentofte Skakklub

Tranegårdskolen - kun 10 min fra Hellerup st.

Gersonsvej 38, 2900 Hellerup, Danmark

info@gentofteskak.dk : +45 60227234

©2026 by Gentofte Skakklub.

bottom of page